Co lodówka ma wspólnego ze zdrowiem?

Powoli zbliża się do nas lato. A jak lato, to wakacje i chęć wyglądania ładnie w kostiumach kąpielowych.
Zazwyczaj w takim momencie pojawia się w głowie myśl o przejściu na dietę aby schudnąć do wakacji. A może, zamiast diety zrobić porządki w kuchni i wysprzątać ją z niepotrzebnych i niezdrowych produktów?
Kuchenne porządki, brzmi dobrze. Na pewno lepiej niż kolejna dieta odchudzająca.
Oczywiście nie chodzi mi tutaj o ścieranie kurzu czy zmywanie naczyń po posiłkach.

Jak zrobić porządki w kuchni?

 • Zacznij od lodówki. Sprawdź, czy produkty mają dobre terminy ważności, a potem poczytaj ich składy. Czy czasem nie ma za dużo w nich niepotrzebnych składników?
 • Zastanów się jakie mleko masz w swojej lodówce i czy rzeczywiście jest ono zdrowe?
 • Zamień margarynę na masło. Nie bój się prawdziwego, zdrowego tłuszczu mlecznego.
 • Zamiast serka homogenizowanego kup zwykły twaróg i zrób z niego pyszny twarożek czy na słodko, czy na słono.

Zauważyłam, że w wielu lodówkach moich pacjentów dietetycznych na początku współpracy mogłam znaleźć: mleko UHT 1,5% lub 2%, olej słonecznikowy lub rzepakowy, masło roślinne, margarynę lub w lepszym przypadku zwykłe masło. Różnego rodzaju serki typu almette lub pakowanych wędlin  o niezidentyfikowanym składzie. Często także lodówka skrywała różne słodkie przekąski i słodkie soki.  Mało natomiast mieli surowych warzyw i owoców.

Pewnie teraz sobie myślisz, czy ja wchodziłam im do lodówki, że to wiem? Nie. Natomiast zmiany w jedzeniu zaczynam zawsze od przeglądu szafek i lodówki aby móc doradzić w razie potrzeby, jakimi produktami zastąpić te niewskazane w zdrowej diecie produkty.

A może zrobić radosną i zdrową kuchnię na zawsze?

Kuchnia to miejsce spotkań rodzinnych i nie tylko. To miejsce, gdzie odbywa się życie i miejsce, gdzie spędza się dużo czasu gotując
Dlatego też może warto wprowadzić do swojej kuchni odrobinę naturalnej świeżości w postaci ziół? Kuchnia wcale nie musi być smuta. Przecież od zawsze się mawia, że w kuchni są najlepsze imprezy!
Zatem niech twoja kuchnia stanie się również miejscem, z którego nie będziesz chciał/a wychodzić .
 • Niech w kuchni pojawią się świeże warzywa i owoce.
 • Niech twoja kuchnie stanie się miejscem bez przetworzonych produktów, które spoglądają z szafek.
 • Niech w lodówce zamrażarka będzie przepełniona nie tylko mięsem, ale również mrożonymi owocami i warzywami.
 • Niech kuchnia zacznie pachnieć ziołami świezymi jak i suszonymi.
 • Niechaj mąka pszenna będzie w towarzystwie innych dobrych mąk, a kto wie, może uda się ją w końcu wyeliminować z jadłospisu.

Niech twoja kuchnia stanie się miejscem, do którego będziesz wchodzić z przyjemnością, a lodówka niech zacznie świecić zielonymi sałatami, smalcem i jajami.

Nawet jeśli zrezygnujesz z 2-3 produktów przetworzonych na rzecz zdrowych, zobaczysz jak waga spada, a myśl o bikini staje się coraz realniejsza.

Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Pamiętaj, że kostium kąpielowy można nosić cały rok i jeśli dopiero dziś robisz porządek w kuchni, a za tydzień jedziesz na wakacje, to cud się nie wydarzy i waga nie spadnie 10 kilogramów.

Na wszystko potrzeba czasu. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, umów się ze mną na konsultację. Z pewnością znajdziemy wspólnie rozwiązanie kłopotów.

 

To co, pokażesz mi swoją lodówkę?

 

 


Powrót

1 komentarz do “Co lodówka ma wspólnego ze zdrowiem?”

 1. Najpierw dzis zaczelam setny raz od nowa, zrobiłam porządek ale w głowie to uważam jest najbardziej mi potrzebne. A potem przeczytałam newsletter. Miło ❤️❤️❤️ pozdrawiam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz