Wierzba – zdrowie w zasięgu ręki

Znasz na pewno wierzbę i jej śliczne kotki, które kojarzą się z Wielkanocą i wiosną. Wierzba to drzewo, które posiada niesamowite właściwości lecznicze i jest znana od czasów starożytnych. Już Hipokrates, mądra głowa, opisywał jej właściwości przeciwbólowe. [1]

Z czego zatem słynie nasza wierzba?

Związki salicylowe i flawonoidy znajdujące się w korze wierzby działają:

  • przeciwzapalnie
  • przeciwbólowo
  • napotnie
  • przeciwgorączkowo
  • przeciwreumatycznie
  • łagodzą objawy przeziębiania i grypy
  • poprawiają krążenie krwi
  • zwiększają diurezę

Poza tym, salicylany i flawonoidy przyspieszają wydalanie substancji toksycznych i zbędnych metabolitów (między innymi kwasu moczowego). Oraz zmniejszają obrzęki.

Składniki kory także zwiększają wydzielanie żółci, przez co pomagają w procesach detoksykacji organizmu.

A co mówią badania naukowe o właściwościach wierzby?

Wyniki badań klinicznych ekstraktu z kory wierzby wskazują, że może on stanowić alternatywę dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych, co ma szczególne znaczenie dla chorych nietolerujących NSAID. Stwierdzono, że działanie lecznicze kory jest nie tylko związane z salicylanami, ale decydują o nim również inne składniki ekstraktu.

Pierwsze badania  kory wierzby przedstawił w 1763 roku angielski duchowny Edward Stone, który wysuszoną i sproszkowaną korę podawał chorym w ilościach 20-60 g co 4 godziny. Dane Stone´a o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym kory wierzby potwierdzono w kolejnych doświadczeniach. [1,2].

Ekstrakty z kory wierzby wchodzą w skład licznych preparatów farmaceutycznych i kosmetycznych stosowanych w leczeniu trądziku [3].

Wierzba jest także stosowana do preparatów wykorzystywanych w higienie jamy ustnej, jako zapobiegająca chorobom przyzębia [4].

Myślę, że ta wiadomość zaciekawi wiele mam, ponieważ ekstrakt z wierzby  znalazł zastosowanie w produkcji pieluszek. Jako inhibitor ureazy – enzymu powodującego rozpad mocznika, zapobiega on odpieluszkowemu zapaleniu skóry u niemowląt. [5].

 

Interakcje

Ze względu na obecność salicyny, mogą wystąpić interakcje podobne, jak w przypadku salicylanów. Napar z kory wierzby może nasilać działanie niesterydowych leków przeciwzapalnych i środków przeciwzakrzepowych.[6]

 

Jak stosować wierzbę w domu?

Lek z kory wierzby, jak również z kwiatostanu można zrobić w postaci odwaru.

  • 1 łyżeczkę kory zalej wrzątkiem i zostaw pod przykryciem 10 minut.

Pamiętaj : Temperatura odwaru, naparu czy innych wyciągów z wierzby z powinna wynosić minimum 50 stopni Celsjusza, ponieważ czynne składniki są szybciej absorbowane z jelit do krwi, a efekt działania staje się szybszy i silniejszy.

Daję Ci dziś prosty i naturalny lek, który działa jak aspiryna, a jednocześnie nie podrażnia błony śluzowej żołądka i jelit, jak to ma w zwyczaju robić prawdziwa aspiryna.

 

Masz teraz czas, więc wybierz się na spacer do lasu. Znajdź wierzbę i pozrywaj trochę kwiatów i zbierz korę najlepiej z 2-3 letniego drzewa. Ususz w pokojowej temperaturze lub do 40. I trzymaj w szklanym pojemniku w razie przeziębienia lub tak na wszelki wypadek zamiast leku przeciwbólowego.

 

I pamiętaj – natura przede wszystkim.

 

 

Literatura:

[1] Hedner T., Everts B.: Clinical history of salicylates in rheumatology and pain. Clin. Rheumatol. 1998, 17, 17.

[2] Vainio H., Morgan G.S.: Aspirin for the second hundred years: new uses for an old drug. Pharmacol. Toxicol. 1997, 81, 151

[3] Bennet S. i wsp.: An extract of Salix nigra: an efficacious, safe remedy for problem skin. Ingredients Conf. Proc. 1996, 161: wg. CA 1997, 127, 253035t.

[4] Kim M.M. i wsp.: Composition containing nisin and Salix bark extract for hygiene improvement. Patent Republiki Korei KR 2000 38,940: wg CA 2002, 136, 156228t.

[5] Takahashi T. i wsp.: Urease inhibirors containing specified plant extracts. japoński JP 2002 29,978: wg CA 2002, 136, 139622r.

[ 6] https://www.zielar.ski/kora-wierzby-50g-kawon-p-861.html


Powrót

Dodaj komentarz