Woda zdrowia doda cz.2

water 1323356 639x384 - Woda zdrowia doda cz.2Wiecie już, że nasz organizm przyswaja tylko wodę strukturalną. Wiecie też jak ważnym elementem w naszej diecie jest woda.
Ale czy wiecie co pijecie? I czy aby na pewno jest to dobre ? Czy słuchacie organizmu kiedy “mówi”, że chce mu się pić? Czy zdajecie sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem w diecie osoby uprawiającej sport jest odpowiednie nawodnienie? Jeśli czegoś nie jesteście pewni – czytajcie dalej…

Wcześniej już wspominałam o wodzie strukturalnej tutaj, nie więc będę powielać informacji. Warto jednak napisać kilka słów  o wodzie mineralnej, która z pewnością jest wsparciem w nawodnieniu organizmu. Jest na pewno czystsza niż woda uzdatniona. Posiada w swoim składzie dużą gamę mikroelementów, które poniekąd pomagają w uzupełnianiu ich braków w organizmie. Woda mineralna powinna posiadać
ph. 7. Niestety nie każdy producent pisze na opakowaniu taką informację. Często też zdarza się, że informacja o ph. jest sprzeczna z prawdziwym ph wody. I nagminnie spotyka się w sklepach wody , które mają odczyn zasadowy (ph>7)
Ale spotkać możemy również wody źródlane. Oprócz niższej ceny niż woda mineralna, różni się mniejszą ilością minerałów i makroelementów. Naukowe źródła podają, że dorośli powinni unikać tego rodzaju wody, ponieważ woda o niskiej zawartości minerałów wypłukuje inne, zmagazynowane mikroelementy, a co za tym idzie upośledza gospodarkę wodno-elektrolitową.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak ważne jest nawodnienie i jakie mogę być konsekwencje odwodnienia. Dość często odwodnienie tłumaczone jest złym stanem zdrowia i sięganiem po środki farmakologiczne, które przecież nie rozwiązują problemu. Dlatego trzeba umiejętnie dbać o odpowiednie nawodnienie.
Pamiętajmy, że wodę codziennie tracimy poprzez:
  • wydalanie
  • oddychanie

 

Pewnie często ignorujecie sprawę jeśli zaschnie wam w ustach. Musicie wiedzieć, że właśnie wtedy organizm daje sygnał o zapotrzebowaniu na wodę ( organizm odwodnił się już 1-2%) Zatem nie bagatelizujmy suchości w ustach. Nawet łyk wody wystarczy aby nasz metabolizm nie zwolnił. Przy złym nawodnieniu gorzej trawimy, metabolizm spada nawet o 3%, a co za tym idzie energia pozyskiwana z węgli może zacząć odkładać się w tkance tłuszczowej. No i kolejna sprawa mięśnie – nie będą nawodnione, nie będą miały paliwa do pracy.
egg 1329279 - Woda zdrowia doda cz.2Odwodnienie może prowadzić do zatrucia organizmu, ponieważ zmniejszenie produkcji moczu wiąże się z upośledzeniem mechanizmu usuwania niepotrzebnych metabolitów (mocznik, kreatynina) i toksyn z organizmu. Niskie spożycie płynów prowadzi także do zwiększenia ryzyka kamicy nerkowej.
Teraz w okresie letnim nieodpowiednie nawodnienie może prowadzić do jego przegrzania wskutek niedostatecznego odprowadzenia ciepła w pocie.
Pamiętajmy, że również produkty spożywcze zawierają wodę w swoim składzie. jaja(70%), mięso (40-70%) no i oczywiście warzywa i owoce, o których wspominałam.
iu 52 - Woda zdrowia doda cz.2Aktywność fizyczna podnosi zapotrzebowanie na wodę drastycznie. Podczas przeciętnej intensywności   treningu nasz organizm potrafi stracić od 0,5 l. do 3 litrów wody. (pot, oddech, mocz) Natomiast intensywny wysiłek średnio pozbawia nas w ciągu godziny od litra do 1,5 litra wody. Osoby trenujące amatorsko lub rekreacyjnie, nie do końca zdają sobie sprawę z tego jak ważnym elementem treningu jest odpowiednie nawodnienie. Nasze mięśnie potrzebują wody do prawidłowej pracy, ponieważ już 3% odwodnienia może doprowadzić do skurczów włókien mięśniowych oraz do utraty znacznej siły mięśniowej. Nie dopuszczajmy podczas treningu do przegrzania, bo wtedy spada znacząco nasza wydajność treningowa, podnosi się ciśnienie we krwi, a co za tym idzie zaczynamy się odwadniać. Żelazną zasadą każdego trenującego powinno być to aby pamiętał o nawodnieniu przed, w trakcie i po treningu. 
A jeszcze ważniejsze jest to w sportach wymagających ogromnego nakładu energii ( długodystansowych). I w tym przypadku już woda sama nie zawsze wystarczy, ponieważ można doprowadzić do hiponatermii ( ogromnego obniżenia sodu w surowicy krwi) , dlatego w takich przypadkach bardzo ważnym elementem nawodnienia są napoje izotoniczne lub wody mineralne z wysoką zawartością sodu.
Pamiętajmy zatem żeby pić wodę. Nawadniać się mądrze. I kontrolować stan samopoczucia, bo organizm często wysyła sygnały w razie odwodnienia.


Powrót

1 komentarz do “Woda zdrowia doda cz.2”

Dodaj komentarz